Jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy?

Na pogrzeb zwykło się przynosić kwiaty, chociaż nie jest to oczywiście obowiązkowe. Będzie to jednak ładnym gestem. Przede wszystkim wiązanka powinna cechować się skromnością i smakiem. Niezależnie od tego, czy osoba, która przyjdzie na pogrzeb zamawia wieńce pogrzebowe, które są okazałe i rzucające się w oczy, czy też przychodzi z jednym kwiatem, warto się zastanowić na jaki gatunek postawić. Przykładowe wieńce pogrzebowe można zobaczyć tutaj.

Z czego robi się wiązanki pogrzebowe?

Zdecydowanie dominują gerbery, lilie, kalie i goździki oraz gipsówka czy margerytka. To są tak zwane gatunki bezpieczne, z których można skomponować stonowane pod względem kolorystycznym wieńce pogrzebowe oraz wiązanki. Oczywiście nie jest zabronione, by skorzystać z innych gatunków, na przykład róż, jednakże trzeba bardzo uważać, by zbytnimi eksperymentami kolorystycznymi nie urazić bliskich będących w żałobie. Najlepiej wiązankę stworzyć z jednego lub dwóch kolorów. Jeżeli nie mamy wyczucia pod tym względem, najrozsądniej będzie zamówić wiązankę pogrzebową w kwiaciarni. Można ją delikatnie przyozdobić, ale także nie jest to absolutną koniecznością. Zwyczajowo w takiej wiązance umieszcza się także wstęgę ze stosownymi słowami, ale również można zupełnie pominąć ten krok.

Jakich barw unikać podczas tworzenia wiązanki pogrzebowej? Na pewno tych, które mogą budzić kontrowersje, czyli zbyt „wesołych” jak róż czy niebieski. W niezbyt dobrym tonie są także mieszanki złożone z wielu barw, które wyglądają po prostu pstrokato. Najlepiej cechować się skromnością, wyczuciem i dobrym smakiem, a także okolicznymi zwyczajami. Jeżeli nie mamy pomysłu czy pieniędzy na droższą wiązankę, to można po prostu przynieść jedną różę, kalię czy też białą lilię bez przybrania. Będzie to także bardzo ładny gest. Tak jak wspomniano na początku, przynoszenie kwiatów jest tak naprawdę zwyczajem, którego nie musimy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ liczy się sama obecność.