Jakie są formalności po śmierci bliskiej osoby?

Po śmierci każdej bliskiej osoby z całą pewnością wymagane jest dopełnienie wielu formalności. Dlatego też warto się z nimi zapoznać. Wśród nich można wymienić bardzo wiele czynności, z którymi może mieć problem zwykły człowiek. W tym trudnym czasie warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej jednostki, jaką jest zakład pogrzebowy. Świadczy on usługi pogrzebowe o bardzo wysokich parametrach jakościowych, dlatego na pewno nam pomoże we wszystkich niezbędnych formalnościach. Więcej informacji tu.

Renta rodzinna

Przede wszystkim po śmierci bliskiej osoby warto sprawdzić prawo do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym. Jest to możliwe, jeśli zmarła osoba w chwili śmierci miała prawo do pobierania emerytury lub renty. Warto o to zadbać, jeśli tylko ma się taką możliwość. Rentę rodzinną może przede wszystkim uzyskać najbliższa rodzina zmarłego, czyli jego dzieci, wnuki, rodzeństwo, a także wdowa lub wdowiec, a nawet rodzice.

śmierć Bliskiej Osoby

Urlop okolicznościowy

Po śmierci bliskiej osoby przysługuje urlop okolicznościowy, dlatego warto się o niego postarać. Aby go uzyskać należy zwrócić się ze stosownym wnioskiem do swojego pracodawcy. Wymiar udzielanego urlopu jest przede wszystkim związany ze stopniem pokrewieństwa. Dwa dni urlopu mogą uzyskać takie osoby jak małżonek, dzieci, rodzice, a także ojczym lub macocha. Natomiast jeden dzień urlopu mogą dostać babcia, dziadek, rodzeństwo, a także osoby, które znajdowały się pod opieką zmarłego. Warto o niego zawnioskować, jeśli tylko ma się taką możliwość.

Spadek

Kolejną istotną sprawą, o którą należy zadbać po śmierci bliskiej osoby jest spadek. Nie są to proste kwestie, dlatego należy poświęcić na ich załatwienie odpowiednią ilość czasu oraz cierpliwości. Spadek po zmarłym można albo przyjąć albo też odrzucić. Jest to związane przede wszystkim z zawartością spadku. Jeśli jest dla nas korzystna to warto go przyjąć. Jednak jeśli jest niekorzystna to warto go odrzucić. Z całą pewnością będzie to dla nas najlepsze możliwe rozwiązanie. Spadek jest dziedziczony przez wszystkie bliskie zmarłemu osoby.