Pierwsze chwile po śmierci

Śmierć jest tematem, który w pewnym momencie życia towarzyszy każdemu z nas. Nie każdy jest jednak w stanie poradzić sobie z organizacją czasu, który następuje zaraz po niej. Gdzie należy się zgłosić? Co zrobić, aby wszystko przebiegło pomyślnie i w jak najkrótszym czasie?

Co należy zrobić po śmierci bliskiej osoby?

Pierwszą rzeczą jest zgłoszenie śmierci lekarzowi, który wystawi kartę zgonu. Na podstawie tego dokumentu można dopiero działać w dalszym zakresie. Niestety nie dla wszystkich sprawa jest oczywista. Jeśli więc nie chcemy obarczać się obowiązkami związanymi z postępowaniem pogrzebowym, ale chcemy, by wszystko zostało należycie zorganizowane, warto zgłosić się tutaj do zakładu pogrzebowego, który wykona za nas wszelkie niezbędne czynności i związane z nimi formalności.

W dzisiejszych czasach usługi pogrzebowe mogą być wykupywane zarówno pojedynczo, jak i kompleksowo. Co to oznacza w praktyce? Oznacza, że zakład pogrzebowy może się zająć jedynie przygotowaniem zmarłego do pochówku, sprzedażą trumny bądź urny, czy też pełną obsługą bliskich, począwszy od odebrania ciała z miejsca zgonu, poprzez pogrzeb, aż do uroczystości zwanej stypą.

Co należy zrobić, aby zakład pogrzebowy rozpoczął działanie?

W celu rozpoczęcia działań pogrzebowych, wystarczy telefon do wybranego zakładu pogrzebowego, który rozpocznie swoje działania niezwłocznie po otrzymaniu od nas wszelkich niezbędnych dla niego informacji. Jeśli zdecydujemy się na kompleksową usługę, to oprócz wydania ciała nie czeka nas już właściwie żadna czynność, o której będziemy musieli pamiętać. O wszystkich etapach działania będzie nas bowiem informować wybrany zakład pogrzebowy.

Nie warto również martwić się o koszta związane z pogrzebem. Jeśli nie mamy wygórowanych oczekiwań, to zwykle wszystkie czynności wykonywane przez zakład pogrzebowy zostają pokryte przez ubezpieczenie zmarłego, lub jednego z członków jego rodziny. Ubezpieczenie wypłaca Skarb Państwa i może się o niego ubiegać większość członków rodziny zmarłego.