Pierwszy zakład kremacyjny w Polsce

Kremacja jest coraz popularniejszą metodą pochówku w Polsce. Początkowo wiele osób miało wątpliwości, obawiając się, że jest ona sprzeczna z nauką Kościoła. Po wydaniu odpowiedniego stanowiska przez Watykan, kremacja przestała budzić takie wątpliwości. Dostępność krematoriów była jednak ograniczona, co niestety mimo woli wielu, komplikowało możliwość pochówku urnowego.

Kremacja

Pierwszy zakładem kremacyjnym w Polsce był zakład pogrzebowy Universum, które swoje krematorium otworzył prawie 30 lat temu. Otwarcie krematoriów pozwoliło spełnić ostatnią wolę tych zmarłych, którzy chcieli, aby ich ciało po śmierci zostało spopielone. Początkowo kremacje te odbywały się rzadziej, ale z biegiem lat ich popularność stale rosła. Dzisiaj w całej Polsce wykonuje się około 100 tysięcy kremacji rocznie.

kremacja

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na taką usługę, wzrosła również ciekawość dotycząca tego tematu. Zakład pogrzebowy Universum na swojej oficjalnej stronie odpowiada na wszystkie nurtujące pytania dotyczące kremacji, które mogą pojawić się w głowie osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie pogrzebu swojego bliskiego.

Ciało może być skremowane wyłącznie w specjalnej trumnie kremacyjnej, która pozbawiona jest zbędnych metalowych ozdobników oraz lakierowanych elementów. Oferta Universum zawiera szeroki wybór trumien, które spełniają wszelkie wymogi.

Proces kremacji odbywa się dwukomorowym piecu kremacyjnym. Rodzina może obserwować wprowadzenie ciała zmarłego na ekranie, w sali pożegnań. Przy kremacji nie zaleca się przynosić wieńców i wiązanek. Preferowany jest pojedynczy kwiat, który symbolicznie położony na trumnie, zostanie spopielony.

Ceremonia pogrzebowa

Następnie urna z prochami zostaje przekazana rodzinie zmarłego. Zgodnie z prawem prochy muszą być pochowane w ziemi, grobach murowanych, w Parku Pamięci lub zatopione w morzu. Zakład pogrzebowy Universum oferuje swoją pomoc w przygotowaniu profesjonalnej ceremonii pogrzebowej na terenie cmentarzy komunalnych oraz parafialnych w obrębie Poznania. Pogrzeby przeprowadzone są zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, dlatego Universum organizuje pochówek świecki lub z udziałem duchownego. Ponadto, aby nadać bardziej uroczystego charakteru, zakład oferuje usługi oprawy muzycznej, księgę kondolencyjną, rozłożenie baldachimu nad grobem i wiele więcej.

Zakład pogrzebowy Universum jest gwarancją świadczonych usług na najwyższym poziomie, co skutkuje ogromnym zaufaniem ze strony klientów.