Pomimo faktu, że wakacje są w pełni, co jakiś czas spotykamy się z pytaniami odnośnie pogrzebów w Poznaniu. Jest to ciekawe zagadnienie dotyczące stolicy wielkopolski i analizowanego przez nas co jakiś czas Poznańskiego rynku usług pogrzebowych, dlatego doczeka się dziś odpowiedzi. Zastanówmy się gdzie znaleźć i jak wybrać odpowiedni do naszych oczekiwań zakład pogrzebowy.
Zacznijmy do tego, że pogrzeb w Poznaniu nie wygląda w zasadzie inaczej niż w innych częściach kraju. Wspominaliśmy już kilka razy, że w związku z wysokością zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS, a wynoszącego 4 tysiące złotych nie uda się zorganizować wystawnej ceremonii, dokonać opłat cmentarnych tak, aby zmieścić się w jego kwocie. Wyjątkiem w tej materii nie jest Poznań. Co prawda można zorganizować tańszą ceremonię w tej kwocie ale i tak sporą ilość kosztów pochłonie nam opłacenie miejsca na cmentarzu. Oplata ta różni się wysokością w zależności od nekropolii jest to z reguły około kilkadziesiąt złotych rocznie płatne z góry za okres 20 lat. Wyjątkiem jest zjawisko prolongaty – opłaty która obowiązuje w momencie w którym chowamy bliska nam osobę do istniejącego już grobu.
Ile kosztuje pogrzeb w Poznaniu?
Pogrzeb tradycyjny – z trumną – jest z reguły droższy niż pogrzeb oparty na kremacji. Oczywiście są wyjątki ale największy wpływ na cenę pogrzebu ma koszt trumny z reguły sporo wyższy tańszych urn. Trumny w Poznaniu osiągają ceny od ok. tysiąca złotych (najtańsze) do najdroższych z dębu lub mahoniu za kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Koszt urny w poznańskich firmach pogrzebowych to odpowiednio z reguły kwoty od 200 do tysiąca złotych. Wyjątkiem są trumny i urny ze zdobieniami czy innymi elementami wykonywanymi na zamówienie.
Pozostałe koszty ceremonii na które składa się odbiór i transport zwłok, przechowywanie ciała w chłodni, kosmetyka pośmiertna, i sama ceremonia z opłatą dla księdza czy mistrza ceremonii. Składowe bywają różne ale w poznaniu całościowy koszt samej ceremonii to wydatek od 1500 zł w górę. Firmy mające siedziby oddalone od centrum miasta, organizują je nieco taniej.
W przypadku kremacji koszty ceremonii powiększone są o samą usługę spopielenia, które w zależności od odległości do krematorium i faktu czy chcemy obserwować ten proces wynosi z reguły kilkaset złotych.
Jak wybrać zakład pogrzebowy?
Poznańskie zakłady pogrzebowe zlokalizowane są tradycyjnie w pobliży nekropolii, w centralnych punktach miasta, przy urzędach stanu cywilnego, w okolicach zakładu ubezpieczeń społecznych oraz nieopodal szpitali. Zdążają się też i inne lokalizacje, ale nie o to chodzi aby je wymieniać, ponieważ nikt z Państwa nie będzie osobiście dokonywał objazdu wszystkich firm w momencie żałoby, aby porównywać rodzaj usługi czy ceny za poszczególne elementy pogrzebu.
Większość z mieszkańców Poznania, znajdujących się w tej smutnej sytuacji życiowej, bazuje na opinii i poleceniach znajomych lub na informacjach które można odnaleźć w Internecie. Oprócz okazałych stron internetowych firm, które czasem mogą nas przytłoczyć ilością informacji zwrócić uwagę należy na ogólnopolską platformę funeralną. Pod adresem https://funer.com.pl/szukaj,Poznań,20,1,1.html odnajdziemy godne uwagi zakłady pogrzebowe z Poznania, jak i jego najbliższych okolic.
Portal, a właściwie – Ogólnopolska Platforma Funeralna funkcjonująca pod nazwą Funer, zawiera skompilowane informacje odnośnie oferty i świadczonych usług pogrzebowych, imienne opinie klientów, zdjęcia, wskazówki dotyczące dojazdu z mapką, klikane numery telefonów wraz z funkcją szybkiego drukowania informacji i wiele innych przydatnych funkcji.
Jeśli nie mają Państwo możliwości zasięgnięcia porady u swoich bliskich, warto zaufać największemu portalowi branży pogrzebowej. Ponad 10-letnia obecność na rynku usług pogrzebowych gwarantuje nam prawdziwość informacji dotyczących Domów i Zakładów Pogrzebowych w Poznaniu. Po pogrzebie można skorzystać z działu epitafia w którym nieodpłatnie zamieścimy nasze wirtualne miejsce pamięci o ukochanej osobie i sprawimy, że łatwiej nam będzie pogodzić się z jej odejściem.