Pogrzeb w Warszawie

Pogrzeb to ogromne wyzwanie organizacyjne, które ze względu bagaż emocjonalny jest ciężkie do udźwignięcia. Dlatego w znakomitej większości przypadków korzysta się z pomocy zakładu pogrzebowego (np tutaj).

Formalności

Profesjonalny zakład pogrzebowy może zająć się wszystkimi formalnościami w zależności od oczekiwań rodziny. Jeżeli wszystkie obowiązki przejmie zakład jednym zadaniem rodziny jest przekazanie aktu zgonu, który wystawi lekarz po zbadaniu zwłok.

W kolejnym etapie zakład może zająć się pobraniem aktu zgonu, złożeniem wniosku o zasiłek pogrzebowy, czy też uiścić wszystkie opłaty cmentarne. Dwie kluczowe decyzje, które będzie musiała podjąć każda rodzina to kwestia formy pochówku oraz ewentualnej kremacji.

Kremacja – czy warto?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że kremacja nie jest niezgodna z doktryną kościoła katolickiego. Chociaż ze względu na powiązanie ciałopalenia z kulturami przedchrześcijańskimi kremacja nie jest zalecana, to równocześnie nie jest to obciążający grzech.

Warszawa oferuje kilka miejsc, w których można skremować ciało. Usługę tą oferują wszystkie zakłady pogrzebowe. Decydując się na kremacje przede wszystkim oszczędzamy. Zostajemy zwolnieni z obowiązku zakupu drogiej trumny, czy też budowy dużego nagrobka.

W takiej sytuacji prochy zmarłego zostają umieszczone w urnie, która może być położona zarówno w grobie, jak i specjalnie stworzonym do przechowywania urn kolumbarium. Warszawa oferuje dużą ilość cmentarzy, gdzie znajdują się gotowe do wykupienia kolumbaria.

Ceremonia – świecka czy religijna

Oczywiście każdy profesjonalny zakład pogrzebowy może zorganizować zarówno pogrzeb świecki, jaki pochówek zgodny z przepisami związku wyznaniowego do którego przynależał zmarły. Decydując się na pogrzeb świecki można zatrudnić mistrza ceremonii.

Mistrz ceremonii poprzez profesjonalną oprawę słowno-muzyczną może uświetnić każdą ceremonię pożegnalną. Warszawa jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie skorzystanie z usług mistrza ceremonii nie jest karkołomnym wyzwaniem organizacyjnym.