Za co odpowiedzialny jest zakład pogrzebowy?

Kiedy umiera osoba z bliskiego nam otoczenia, nagle może się okazać, że to my będziemy odpowiedzialni za zorganizowanie jej godnego pochówku. Nie zawsze jesteśmy w stanie to zrobić i nie musi to być związane z emocjami, które odczuwamy. Czasami odpowiedzialność nie musi się też z emocjami wiązać, jednakże pochówek musi się odbyć. Jak można to zorganizować najszybciej i możliwie z najmniejszą ilością potencjalnych komplikacji?

Jakie usługi oferuje zakład pogrzebowy?

Pierwszą i drugą rzeczą, jakie należy zrobić po śmierci osoby bliskiej są telefony do lekarza i do zakładu pogrzebowego. Lekarz wystawi kartę zgonu, natomiast zakład pogrzebowy (np. zakladpogrzebowyolimp.pl) zajmie się resztą – łącznie z pobraniem opłaty od Skarbu Państwa za naszym przyzwoleniem – opłata ta będzie pokryta dzięki ubezpieczeniu zmarłego lub też naszego w przypadku, gdy zmarła jedna z najbliższych nam osób. Usługi pogrzebowe obejmują dziś nie tylko odebranie ciała z miejsca zgonu, ale też wszelkie czynności przygotowujące ciało do pochówku.

Po odebraniu ciała przez koronera, zabierane jest ono do kostnicy, w której oczekuje na spełnienie przez zakład pogrzebowy wszelkich niezbędnych do pochówku czynności. Wiąże się to z wyborem trumny lub urny, ubrania na pogrzeb, miejsca pochówku i ewentualnej uroczystości pogrzebowej oraz z takimi czynnościami, jak:
– pomoc w oprawie muzycznej stypy,
– organizacja cateringu na uroczystości,
– organizacja transportu gości,
– organizacja kwiatów oraz ich transportu z kościoła na cmentarz.

Oczywiście są to tylko niektóre z oferowanych usług, a ich zakres jest w dużej mierze zależny od potrzeb konkretnego klienta. Jednakże warto wiedzieć, że skorzystanie z takich dogodności znacznie ułatwia przebrnięcie przez ten trudny organizacyjnie czas. Warto powierzyć pieczę nad pogrzebem firmie, która zajmuje się tym na co dzień, ponieważ pogrzeb przebiegnie wtedy spokojnie i bez żadnych przykrych niespodzianek. Dobry zakład pogrzebowy jest w stanie załatwić wszystko, czego oczekują od niego klienci.